kelebeksohbet.com
          


Kanal Kuralları

FOUNDER NEDİR?

Founder bir sunucunun en önemli kişisidir, Founderın asli görevi sunucu üzerindeki sahip olduğu kanalı en iyi şekilde yönetip kendisini temsil eden ekibini de sunucusuna layik bir şekilde seçmesi, yönetmesi ve motive etmesi gereken kişidir.

Aynı zamanda yönetici olarak yetki verdiği kişilerde kendisi gibi vasıflı ve kişilikli olması gereken kişilerdir.

Bir Founder ekibine örnek olmalı ki ekibini de örnek olarak gösterebilmelidir. Bu konuya çok özen gösterilmesi gerekir.

Sunucumuz irc.kelebek.gen.tr ’ nin daha iyi ve daha güzel bir hale gelebilmesi için özen gösterilmesi gereken konular ve uyulması gereken kurallar aşağıdaki gibidir.


GLOBAL KANAL FOUNDER ADAYI NASIL OLUNUR?

Sunucumuz irc.Kelebek.Gen.Tr üzerinde 19 tane Özel kanal bulunmakta ve her özel kanalın iki tane supersopu mevcuttur. Founders birimi founderlerin seçiminde kanalların devirlerinde IRC.Kelebek.Gen.TR çıkarlarını ön planda tutacaktır. Founders birimi Özel kanalların sop ve founder atamalarına karışmamaktadır. Özel durumlarda, örneğin kanalın tamamen sahipsiz kalması durumlarında, kanalı kendi üzerine alıp, zaman içerisinde kanal yönetimi icerisinde yapacağı oylama veya belirleyeceği sistemle kanal devrini gerçekleştirecektir. Founder yönetimi bunun için forumlarımızı kullanmaktadir.


• #Founders yönetimine bağlı kanallar Root yönetimince belirlenir.

Aşağıda bir founderin uyması gereken kurallar verilecektir. Bunlar founderlerin işlerini nekadar düzgün yapip yapmadıklarının IRC yönetimince izlenmesini sağlayacaktir. IRC yönetimi founderler hakkındaki kararlarını bu kuralların uygulanamasına göre vermektedir.

FOUNDERLARIN UYMASI VE UYGULATMASI GEREKEN KURALLAR;

• Kanal infosun da Founder kim görünüyorsa, onun dışından bir kişinin kanalda +q (~) olması kesinlikle yasaktır. Founders yönetimi bu tip yanlıslarda kanallarinizi direk yönetime alabilmektedir.

• Kanal sopu kimse (&) o kişinin dışında başka hiç kimse +a yani & olamaz.

Bazı durumlarda, IRC yönetimi kanallar hakkında işlem yapar; bu durumlardan biride, aşağıdadır.
• Herhangi bir özel kanal 2. bir şahıs tarafından identify edilerek işlem yapıldığı taktirde kanal direkt olarak yönetime geçer.

• Kesinlikle KELEBEK SCRIPT veya mIRC kullanılması tavsiye edilmeldir. Diğer scriptler ve programlarda açık kodlamalar olacağından, nicklerinizin şifreleri başkalarinin eline geçebilir. Bu gibi durumlar tamamen founderin sorumlulugundadır.

• Global Kanal yöneticilerinin nick şifreleri sadece kendilerine özel olmalıdır. Kimseyle paylaşamazlar.

• ÜCRET, KONTÜR, TİCARET vs. karşılığı kanalda herhangi bir yetki verilemez.

• Hiç bir şekilde siyasi parti, kürt, Türk, vs. muhabbeti yapılmayacak ve müsaade edilmeyecektir. Kanallar arası kavga ve gereksiz sürtüşmelere izin verilmeyecektir.

• Özel Kanal Founderleri bir birlerine destek olmak zorundadır. Aralarında sorun olduğu tespit edilen Founderlerin durumları yönetim tarafından değerlendirilir. Görevden alim olursa 2 Founder de görevden alinir.

• Bir Founderin asli görevi özeline gelen kişilerle ilgilenmek ve kanalındaki muhabbeti arttırmaktir. Kanal içindeki dengeleri koruyup, kanalı için faydali kişileri görevlendirip diğerlerini kanaldan uzaklaştırmaktir. Kanalı için herşeyi yapmalıdır. Bu tip şeylere dikkat etmiyor ve kanalla İlgilenemiyorsa veya bunları yaparken zorlanıyorsa görevini yapamıyor demektir. Founderler kanallarıyla ilgili her konuda sorumlu kişidir. IRC yönetimi bu durumları tespit ettiğinde, founder ile bir bir irtibat kurar ve cözüm yolları arar, sürecin uzamasi durumunda founderi değiştirir.

• Bir Founder başka hiçbir sunucuda yetkili bir pozisyonda bulunamaz. .

• Kanallarin @ kanallari orjinal kanal sahibine aittir. Başkası tarafından alınmış @ kanallari da, orjinal kanal sahibine devredilir.

• Founderler Ekiplerine Yönetim ile ilgili mesajlarını motivasyon kanalları olan #???@ kanallarında.. yapmalıdır.. Aksi durum kural ihlalidir. (örnek topic : kanalda acc alımı yok acc alımı vardır , şu tarihde toplantı var , vs.vs.vs.)

• Özel Kanal Founderi yada Sop'u yönetimi gereksiz yere mesgul ederek herhangi bir kaos'a sebep vermesi yasaktır, örnek: kanalıma user girişi, kanalıma girermisiniz, toplanti var katılırmısınız gibi şeyler yasaktır.

Örnek: Yönetimini sağladığı kanalın ACC-LİST ini tamamen silmek kanalın founders birimine geçmesine sebebiyettir.

• Özel Kanalllarla ilgili Sorunlarınızı #Yönetim kanalındaki User Temsilcilerine iletebilirsiniz ancak bu kişilerden çözüm beklemeyin, cözüm size birşekilde iletilir. Kanaldaki yönetici kişiler sadece görüşlerinizi ve sorunlarızı yönetime iletirler..

• Founderlar ekiplerine Kendilerinin belirleyeceği sayida kanala giriş kısıtlaması getirebilirler. Böyle bir kısıtlama kanaldaki operatorlerin kanala ilgisini arttıracaktir. Bu kısıtlamaya op kanalları dahil değildir. Kısıtlama foundere bağlıdır.( Founderin Yönetime bu konuyla ilgili bilgi vermesi gerekmez..)

kanal kısıtlaması kuralının amacı, kanal yönetimindekilerin kanala daha iyi bakabilmesi ve userlerimizle ilgilenebilmesidir. .

• Global Kanal Sorumluları yönetimlerinde bulunan bütün yöneticilerin /ns set kill on komutunu aktif hale getirmeleri ile yükümlüdürler

• Founderın kanalına /cs set #kanal topiclock on koyması zorunludur. Kanal topicleri tüm founderlerin hizmetine sunulmuştur. Reklam iceriklerden kacının veya iceriği sorun yaratacak yazıları IRC yönetimi ile görüşünüz.


Yönetimin tarafından verilen özel link dışında atılan Radyo linki topicleri yada sunucumuza zarar verecek herhangi bir topic kural ihlalidir..

• Global Kanal Founderleri /cs set #kanal email mailadresi komutunu aktif hale getirip şahsınıza ait mail adresinizi yazarsanız herhangi bir sorunda yönetime kendi mail adresinizden mail atarak şikayette bulunabilirsiniz.

• Kanalda istisna durumlar haricinde kanala +m, +R, +i, +k, koymak kesinlikle yasaktır. Global kanal mlockları +ntGTCf şeklinde olması gerekmektedir,

• Kanalları linklemek veya link ( mlock +L ) almak yasaktır.

[size=2]• Global kanallarımızdaki hiç bir yöneticinin userlerimizi ezme hor görme yada şahsi sorunlarını yetkilerine yansıtma, (operlere sövme) kanaldaki diğer op arkadaşlarını banlama gibi bir lüksü yoktur olamaz, yeri geldiğinde herkes /ignore nick yapmasını bilmeli, bu konuda şikayet edilebileceğinizi unutmayınız. bSIZE]

• Founderlar kanallarında küfürlü yada Şahsi sebepler ile akick alınmasına izin vermeyecektir, aksi kural ihlalidir..

• Founderlar sadece kendi nickleri ile bulunacaklardır. away olacakları zaman sadece /away . yazmanız yeterlidir..Nick lerde herhangi bir oynama yapmıyoruz.. Aksi durum kural ihlalidir.

• Global Kanallarda lezbiyen ve gay vb. gibi cinsiyet belirten nicklerin akibeti kanal founderine ve kanal yönetimine bırakılmıştır, Aşırı pornografik nicklerin atilmasi mecburidir. Ban atılırken dikkat edilmesi gereken unsur ip ban atımı kesinlikle yasaktır.

• Global Kanallardaki olması gereken sop sistemi şu şekildedir.Her Global kanalin sadece 2 (Bir) Ekleme/Silme yetkilisi yani Sop'u olabilir. Kanalda Sadece 2 & görünecektir. Kısa süreli & değişiklikleri yasaktır. Aksi durum kural ihlali demektir.

Örnek: Global Sop yani & kişinin ACC listesindeki yetki değeri 999 ise Levels Listesindeki
ACC-CHANGE değeride 999 olmak zorundadır, aksi kural ihlalidir.

• Vhost kullanan Global kanal operatorleri, 5 kanal kuralına founderi istediği sürece uymak zorundadir. Vhostu alınan kanal için operatorden böyle bir kısıtlamaya uyması founderi tarafindan istenebilir. Böyle bir kısıtlama getirilmemişse operatorun 5 kanaldan fazla kanala girmesi kural ihlali değildir. Bireysel veya Arkadaş Vhostu kullanan kullanıcılara 5 kanal kısıtlaması getirilemez.

Bu açıklamada ortaya çıkan sonuçtan anlamamız gereken 2 önemli nokta var.Bu noktalardan 1. team vhost u olan kişiler Founderlerin insiyatifinde.2. ise kişisel vhost alan kişilere kanal sınırlaması uygulanamaz.

Örnek: KurTCobaiN is Rock@Forever.Kelebek.Gen.TR

Yukarıdaki örnekte belirtilen vhost kişisel bir vhost tur ve bu şekilde vhost ayrıcalığı olan bir kişiye kanal sınırlaması uygulanamaz.


• ÖZel kanal founderleri istediği zaman soplarını değiştirebilirler. Sopları #founders birimine davet edip etmeme hakkı IRC Founders yönetiminin insiyatifindedir. Her Sop Founders birimine girecek diye bir uygulamamız artık yoktur. Founders birimi artik sürekli denetleyen ve sorunları cözen merci olarak iş yapacaktir. Uyaran bir founders yönetim sistemi tamamen birakılmıştır. Sürekli sop değiştiren bir özel kanal sahibi olmamaya özen gösterin.

Özel Kanal Founderleri'i Kendi Yönetimiyle yapacağı toplantıyı ekibine Günü ve saat'i net bir şekilde günler öncesinden memo atmakla yükümlüdür, memo atmadan yapılan toplantılarda silinen userlerin durumu User Temsilcilerine anlatması, Founders birimi tarafından founderlere duyulan güveni sarsar. Bu durumda founders yönetimi yeni desteklerini ilgili kanallara göstermez. Aynı zamanda @ kanalına toplantı Günü ve Saatini topic atması daha iyi olacaktır.

• [b]Özel kanal Founderleri kanal içindeki oylama sonucu yapilmaktadir. IRC Yönetimi mecbur kalmadıkca secimlere karışmaz.
• Global Kanal Yönetimleri (mlocklar, topicler, kanal genelinde sağlanan muhabbet ve en önemlisi userlerimize gerek özelde gerek genelde gösterilen ilgi alaka ve davranış biçimleri) hakkında sürekli denetimler yapılmakta ve yönetime gerekli raporlar sunulmaktadır..

•Ayrıca Yönetimlerimize Örnek olmak amacıyla müsait olduğumuz zamanlarda forumda yazışmalı ve yöneticilerimizi örnek olup Yeni arkadaşlıklar ve en önemlisi gerçek dostluklar kurabilecekleri tek adres www.kelebekforum.com adresine üye olmaları konusunda gerekli yönlendirmeleri yapmakla yükümlüdürler.


Yönetimin Kural ihlali tepsilerin de izleyeceği yol aşağıdaki gibidir;

1- Herhangi bir ihtar ve konuşmaya gerek olmadan, kanali üstüne alır ve yeni kanal founderini secer. 
SAYGILARIMIZLA
KELEBEK YÖNETİM#Founders kanal yönetimi: KurTCobaiN

İrtibat Mail : founders@kelebek.gen.tr


Not: Tüm global kanallar ve nickler Kelebek.Gen.TR yönetimine aittir. Yönetim dilediği anda kapatma ve devretme hakkına sahiptir.************************************************** **************************

• Sunucu kadrosunu, irtibat ve diğer bağlantılarımızı görmek için; /motd Sunucu kısıtlamaları ve yasakları görmek için; /rules Online Yetkilileri görmek için /ircops Komutlarını kullanabilirsiniz..

Kline Sorunlarnız için ve Reklam Şikayetleriniz için Görev Kanalımız: /j helpdesk Kanal ve Nick Şifresi İçin Görev Kanalımız : /j helpdesk Chanserv Nickserv Memoserv Yardım Kanalimiz; /j help Global kanal sorunları için kanalımız; /j founders Forumdaki Sorunlarınız için görev kanalımız; /j kelebekforum iyi sohbetler..

************************************************** **************************


• Hiç kimse, başarı merdivenine elleri cebinde tırmanmamıştır (Moorhead) Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir...
Sürekli Güncel Sürekli Yeni Değişmeyen TEK ŞEY
www.kelebek.gen.tr

 

 Kelebek Script

Kelebek Script® v.Media
Kelebek Script® v.4.0
Kelebek Script® v.3.0
Kelebek Script® v.2.0
Kelebek Script® v.1.0


IRC Bilgi Menüsü

IRC Nedir ?
IRC Komutları
Genel Kurallar
Kanal Kuralları ve İşletim Sistemi
Global Kanallar

 

Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır
KelebekSohbet.Com Tasarım : webmaster